T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / KADIKÖY - İstanbul Anadolu Lisesi

Haberler

Tem

Haz

AB Erasmus ''Environment''Projemizin C5 son hareketliliğini Litvanya -Vilnus şehrinde gerçekleştirdik. 2019 Yılında Başladığımız projelerimizi başarıyla  bitirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Pandemi nedeniyle ertelenen iptal edilen, tüm olumsuzluklara rağmen projemizi başarıyla bitirdik. 3 projemizde toplam 80 farklı öğrenci- 21 farklı öğretmen ile yurtdışı hareketliliklerini gerçekleştirdik. Emeği geçen Öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Haz

2021-2022 mezunlarımız olan sizlerin Atatürk'ün bizlere emanet ettiği bu ülkenin teminatı olarak yarınlarımızı aydınlatıp yarınlarımızı daha da ileri götüreceğinize inanıyor, yarınlarımızı sizlere emanet ediyoruz. Yolunuz açık duruşunuz daima dik olsun. İstanbul Anadolu Lisesi sizleri sevgi ve inançla uğurluyor.

Haz

Müdür yardımcımız Ayten AKIN ile okulumuz öğretmenleri Nihal YILDIRIM, Cansu ÇOĞUZ, Suzan DERİNEL, Nuran DEHRİOĞLU, Vasfiye ÖGET ve Simay YILMAZ KOCA'nın 10-F sınıfı öğrencileri ile birlikte 2021-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde yürüttüğü Harezmi Eğitim Modeli'nin şenliği ve sergisi 14.06.2022 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü'nde gerçekleştirildi. 

Ekibimiz "Bilinçsiz ve Aşırı Tüketim" konusu üzerinde çalıştı ve konuyla ilgili kısa film, oyun tasarımı, okul içi kurallar, röportaj, defile ve sergi çalışmaları yaptı. Defilede Beykoz Özel Eğitim Meslek Okulu'un öğretmen ve öğrencileri ile işbirliği yapıldı.

Harezmi Eğitim Modeli uygulamasında emeği geçen öğretmenlerimize ve öğrencilerimize, sergide bizleri yalnız bırakmayan Kadıköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürümüz Ömer KALDIRIM'a teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Haz

İsatanbul Anadolu Lisesi  Harezmi Eğitim Modeli uygulama okulu olarak "Bilinçsiz ve Aşırı Tüketim" konusuna dikkat çekmek amacıyla yaptığımız çalışmalarda bugün Beykoz Mesleki ve Teknik  Okulu ile işbirliği içerisinde  defilemizi okulumuz bahçesinde gercekleştirdik.

Haz

Erasmus Okullar arası Değişim Ortaklığı çerçevesinde uygulanan Make Water Great Again (Suyu Tekrar Etkin Kıl) adlı projenin C5 Romanya harereketliliğini öğretmen ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirdik.

May

Erasmus Okullar arası Değişim Ortaklığı çerçevesinde uygulanan Make Water Great Again (Suyu Tekrar Etkin Kıl) adlı projenin C4 İtalya harereketliliğini öğretmen ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirdik.

May

PTE Acedemic Sınavlarına hazırlık kursumuz İngilizce Öğretmenimiz Hatice ÇAĞATAY yönetiminde devam etmektir. Okul olarak uluslararası dil sınavlarına önem vermekteyiz.

May

Projemiz okulumuz matematik öğretmeni Aydan Demiral tarafından okulumuzdan toplam on bir öğrenci ve Türkiye genelinde de yedi okul, sekiz öğretmen, doksan dokuz öğrenci ile yürütülmektedir.

 

Projemizin amacı 90'lı yıllarda dünyada ve ülkemizde yaşanan teknolojik gelişmeler, sel ve doğal afetler ile günümüzdeki edebiyat, film , müzik gibi sanatın çeşitli dallarının etkilendiği doksanlı yılları öğrencilerimize tanıtmak. Bu proje ile öğrencilerimize sevgi, saygı, paylaşmanın ve ortak bir ürün ortaya çıkarmanın mutluluğu değerlerini yaşatmayı hedefledik.

Projemizde öğrencilerimiz web 2.0 araçlarından yararlanarak logo tasarladılar. Bu logolar arasından okulumuzu temsil edecek logoyu anket yaparak belirlediler. 90'lı yıllarda dünyada ve Türkiye'deki film moda edebiyat ile ilgili eserleri ve sanatçıları araştırarak yakından tanıma fırsatı buldular. Yaptıkları kolajları okul panosunda sergilediler.  Öğrendikleri bu bilgileri diğer katılımcı okul öğrencileri ile Kahoot test uygulamasında neşe içinde değerlendirdiler. Dönemin ünlü şairi Maya Angelou'nun " Life Doesn't Frighten Me" Şiirini her okul bir kıtasını okuyarak ortaya ortak bir ürün çıkarmanın zevkine vardılar. Ayrıca tüm çalışmaların toplandığı her okulu bir sayfanın temsil ettiği e- dergi İle projenin bir parçası olmanın haklı gururunu yaşadılar.

May

Okulumuz öğrencileri İngiltere Kış Okulu programına katılarak, İngilizce dil eğitiminin yanısıra; Londra, Oxford, Brighton, Arundel, Worthing gibi sehirleri de gezme fırsatı buldular.  İngiliz aileler yanında kalan öğrencilerimiz, kurs bitimi British Council onaylı İngilizce seviyelerini belirten sertifikalarını alarak eğitim ve gezi programlarını tamamladılar.

Nis

Erasmus Okullar arası Değişim Ortaklığı çerçevesinde uygulanan The Safeguarding of the Environment  (Çevrenin Güvenli Korunması) adlı projenin C4 Bulgaristan hareketliliği Sofia'da yeralan "Djani Rodari private school" okulunda 10 Nisan – 16 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Nis

2021 Eylül ayında başlayan 'Kaleidoscope of Our Lives'  Etwinning projemizi Nisan ayında tamamlamış bulunmaktayız. Öğrencilerimiz, proje süresince pek çok farklı etkinliği, teknolojiyi harmanlayarak tamamlamış; edebiyat, çevre ve küresel ısınma, şiir, fotoğraf gibi çeşitli konularda uzmanlarla düzenlenen webinarlara katılarak eğitim almış, daha sonrasında da tasarladıkları aktivitelerle bilgi ve beceri harmonisi oluşturmuşlardır. 22 ortaklı projemizin, 12 ortağı Avrupa ülkesidir. Bu sayede öğrencilerimiz, İngilizce konuşma ve ifade becerilerini geliştirmiş, karma ülke takımlarında farklı ülke ve okullardan pek çok öğrenciyle bir araya gelmiştir. Takım çalışmalarımızda her öğrencimiz aktif görev almış, Pandemi sonrasında sosyal becerilerde dezavantajlı duruma düşen öğrencilerimiz, bunu fırsata çevirmiş, teknoloji ve takım çalışmalarını bütünleştirmiştir. Bakanlığımızın 2023 eğitim vizyonu ve 21.yüzyıl eğitim becerileri temele alınarak çalışmalarımız sürdürülmüştür. Ayrıca, Etwinning 2022 Yılı temasına uygun olarak, öğrencilerimiz bilgiyi farklı çalışmalarla, sadece sınıf ve okul ortamına bağlı kalmadan, harmanlanmış öğrenme ( eğitimcilerin ve öğrencilerin öğrenme süreciyle ilgili olarak fiziksel alanı,biçimleri ve araçları içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan birden fazla yaklaşımın benimsenmesi) temele alınarak sürdürmüş, 'Hayallerdeki Okul' vizyonuna bağlı kalınarak, kapsayıcı okullar ilkesi benimsenmiş, bu doğrultuda Sürdürülebilir Okul olma teması ilke edinilerek ;işlevsel ve erişilebilir, çevre dostu uygulamalar içeren, sanat ve kültürel aktivitelerle harmanlanmış, her öğrenci farklılığına saygı duyan ve her öğrenciyi kapsayan çalışmalar düzenlenmiştir.

Mrt

2021/2022 Eğitim Öğretim yılında farklı projelerle ikinci olarak düzenlediğimiz Tübitak bilim furaımızın açılışı Kadıköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürümüz Turan İPŞİROĞLU tarafından açıldı. 

Mrt

"Make water great again" Erasmus Projemizin C-3 İspanya Hareketliliği öğretmen ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Proje ortaklarımız Danimarka-İtalya- İspanya-Romanya ve Türkiye

Ock

AB Erasmus+ "Preventing harassment and violence in EU schools" Projesi kapsamında Yunanistan Kavala C4 hareketliliği öğrenci ve öğretmenlermizle gerçekleştirldi. Ayrıca Selanik'te Atatürk'ün doğduğu ev ziyaret edildi.