T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / KADIKÖY - İstanbul Anadolu Lisesi

Spor kompleksi ve konferans salonu kullanımı

Spor kompleksi ve konferans salonu kullanımı

Spor kompleksi ve konferans salonu kullanımı

Madde 1: Spor kompleksinin tanımlanması
1-1:  Spor sahaları alanı

1-2:Kapalı spor salonu

Madde 2: Çalışma saatleri, Öğretmen Gözetimi ve Kullanım

2-1: Okul ders saatleri
2-2: Okul ders saatleri dışı
2-3: Teneffüsler

Madde 3: Karşılama ve Gözetim

Madde 4: Güvenlik, Yasaklar ve Yükümlülükler

4-3-1: Tüm kullanıcılarla ilgili hususlar
4-3-2: Yüzücülerle ilgili hususlar

Madde 5: Hijyen ve Giysi
5-1: Spor ayakkabısı ve spor kıyafeti

5-2-1: Spor giysileri
5-2-2: Hijyen

5-3: Spor salonu

5-3-1- Giysi ve soyunma odası kullanımı
Madde 6: Malzemenin Kullanılması, Kaldırılması ve Korunması
6-3: Spor salonu

6-4: Spor sahaları

Madde 7: Kaza durumu

Madde 8: Deprem ve Yangın Güvenliği

Bu yönetmelik, İstanbul Anadolu Lisesi spor alanının tüm kullanıcılarının uymaları gereken yükümlülükleri açıklar. Bu yönetmeliğin kurallarına uyarak, tesisin bütünlüğünü korumuş olacak ve burada güzel vakit geçirebileceksiniz.

Bu alana girmek,  diğer donanımları kullanmak aşağıdaki şartların kabulü anlamına gelir.

Madde 1: Spor kompleksinin tanımlanması

1-5: Spor Sahaları Alanı (iki seviyede : -1 ; -2)

Spor Sahalarına giriş için kullanılan kapı, gösteri salonu girişinin yanındaki kapıdır.
Spor Sahalarına girişten sonra, bireysel duş ve tuvaleti olan kız ve erkek soyunma odaları yer Spor Sahaları,

Madde 2: Çalışma Saatleri, Öğretmen Gözetimi ve Kullanım

İstanbul Anadolu Lisesinin çeşitli spor alanları, sadece sorumlu öğretmenin bulunduğu gün ve saatlerde açıktır. Giriş ve seans gözetim yetkisi sadece beden eğitimi ve spor öğretmenleri ve eğitmenlerindedir. İzni olmayan başka herhangi bir kişinin, tesisi ve malzemeyi kullanması kesinlikle yasaktır.

2-1: Okul ders saatleri

Okul ders saatlerinde, bu alanlar beden eğitimi dersleri için kullanılacaktır. Bu yapılara giriş ancak bu çerçevede, beden eğitimi ve spor öğretmeniyle mümkündür. Bahsi geçen saatlerde buraya bireysel olarak girmek yasaktır.

2-2:Okul ders saatleri dışı

Okul ders saatleri dışında spor kompleksi, sadece İstanbul Anadolu Lisesinin  öğrencilerine ve bu kurumların personeline ayrılmıştır. Bu spor kompleksinin çok sayıda kişi tarafından kullanılabilmesi için, belirli saat düzenlemeleri yapılmıştır. Bu alanların doğru işlemesi ve herkesin güvenliğinin sağlanabilmesi için, bu planlamaya uyulması gerekmektedir.

2-3: Teneffüsler

Spor sahaları: Spor sahaları büyük ve küçük teneffüslerde kullanıma açıktır.
Madde 3: Karşılama ve Gözetim

Sınıfın ya da grubun ağırlanması seans sorumlusu öğretmene aittir. Seans sorumlusu öğretmen, tesis ve güvenlik kurallarına uyulmasına dikkat eder. Bu yönetmeliğe uyulmasını sağlama konusunda tam yetkilidir.

Madde 4: Güvenlik, Yasaklar ve Yükümlülükler

Tüm spor alanlarında her türlü yiyecek (sakız dahil) ve içecek (su dışında) kesinlikle yasaktır. Özel olarak ayrılmış çöp kutularının dışındaki yerlere kağıt, çöp ya da başka cisimler atmak kesinlikle yasaktır. Her türlü şişe ve cam maddenin spor alanlarına sokulması yasaktır.

Madde 5: Hijyen ve Giysi

Mekâna özen göstermek, tesis ve donanımları sağlam durumda muhafaza etmek ve spor kompleksi içindeki temizlik herkesin sorumluluğudur.

5-2-1: Spor giysi

Uygun bir spor giysisi şarttır. Bu giysinin özellikleri:

Sadece salon etkinliklerine ayrılan bir çift temiz spor ayakkabı kullanmalıdır. Spor alanına girmeden önce, spor ayakkabıyı, bakteri karşıtı paspas yardımıyla temizlemek zorunludur. Bu spor ayakkabının altı iz bırakmayan cinsten olmalıdır. Adale çalışmasının sandalet, çorap, bale patiği veya çıplak ayakla yapılması tehlikeli ve yasaktır.
Temiz ve bu etkinliğe uygun her tür spor giysi kullanılabilir.
Çalışma sırasında (hijyen açısından) alet, halı veya diğer donanımları korumak üzere, temiz bir havlu kullanılmalıdır. Havlu kişi tarafından getirilir.

Giyinme ve soyunma sadece soyunma odalarında yapılabilir.

5-2-2: Hijyen:

Her kullanıcı, salondan ayrılmadan önce kendi su şişesini toplamak ve bu amaçla bulunan çöp kutularına atmak zorundadır.
Birkaç dakikalık çalışmadan sonra, vücut terler. Hijyenik nedenlerden dolayı, herkesin kendi temiz havlusunu getirmesi şarttır.

İçecek tüketmek (su hariç), yemek yemek ve sakız çiğnemek yasaktır.
Fitness alanını kirletmemek ve temizlik personeline fazladan iş çıkarmamak için, su şişelerinizi kullandıktan sonra kapakları iyi kapatınız ve çöp kutusuna atınız.

5-4: Diğer donanımlar

Uygun bir spor giysi giymek şarttır. Spor ayakkabısı temiz ve sadece salon etkinliklerine ayrılmış olmalıdır. Bu alanlara girmeden önce, spor ayakkabısını bakteri karşıtı paspas yardımıyla temizlemek zorunludur. Spor ayakkabısının altı iz bırakmayan cinsten olmalıdır. Spor giysisi temiz ve etkinliğe uygun olmalıdır.

Madde 6: Malzemenin Kullanımı, Kaldırılması ve Korunması

6-4: Diğer donanımlar

Öğrenci veya diğer kullanıcılara sunulan tüm aletler, çok tedbirli bir şekilde kullanılmalıdır. Her seansın sonunda sistematik olarak yerine kaldırılmalıdır.

Madde 7: Kaza durumu

Kaza durumunda, kazanın şekline göre o anda alanda bulunan sorumlu, acilen okul  idaresine haber verecektir. İlkyardım sorumlu eğitmenler tarafından yapılacaktır.

Madde 8: Deprem ve Yangın Güvenliği

Spor kompleksinin tümünde sesli yangın ihbar alarmı bulunmaktadır. Alarm durumunda, tüm spor alanı kullanıcılarının hızla spor alanını terk etmeleri ve bina dışına çıkarak kendilerini emniyete almaları gerekmektedir. Kurumun genel iç yönetmeliğinde de belirtildiği gibi, güvenlik talimatlarının izlenmesi gerekmektedir.

Deprem durumunda, tüm öğrenciler ve spor kompleksinde bulunan personel okulun bahçesinde toplanacak ve talimatları bekleyecektir.

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 21.04.2016 - Güncelleme: 21.04.2016 12:52 - Görüntülenme: 2151
  Beğen | 1  kişi beğendi