T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / KADIKÖY - İstanbul Anadolu Lisesi

Lösemili çocuklar haftası

 

Lösemi, kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür. Lösemiler akut veya kronik olarak, tümörün yayılım ve gelişim özelliklerine göre sınıflandırılırlar. Genel olarak, akut lösemiler çocuklarda görülürken, kronik lösemiler daha çok yetişkinlerde görülmektedir.

Lösemi tedavisi karmaşıktır ve genellikle bir ekip işi olarak kabul edilir. Bazı temel uygulama protokolleri bulunsa bile tedavi hastaya, ihtiyaçlarına ve lösemi tipine göre farklılıklar göstermektedir. Lösemi tedavisinde; İlaç tedavisi (kemoterapi), Işın tedavisi (radyoterapi), Kemik iliği transplantasyonu ve İmmunoterapi (biyolojik tedavi) yöntemleri kullanılır.

Lösemili çocuklarımızın tedavilerinde önemli bir unsur kemik iliği naklidir. Bugün itibari ile ülke genelinde çocuk hastalarımıza yönelik kemik iliği nakil merkezi sayısı 2004’te 7 iken 2015’te 24’e ulaşmıştır. Çocukluk çağında yapılan kemik ili nakil sayısı 2008’de yılda 150 iken 2015’de 785’e ulaşmıştır.

Uzun ve zorlu bir tedavi süreci gerektiren lösemi, çocukları ve ailelerini yaşamları ile ilgili birçok sorunla karşı karşıya getirmektedir: Okuldan uzak kalmak, arkadaşları tarafından dışlanmak, çocukların sosyal etkinliklere katılamamaları (sinema, tiyatro, vb.) çocukların sevdikleri yiyeceklerden uzak durma zorunluluğu, kan bulunamaması, maddi imkansızlık, hastanede çocuklarına refakat etmek isteyen ailelerin iş yerlerinden çok sık izin almaları sonucu işlerine son verilmesinin yanı sıra toplumun bu çocukların iyileşme şansının olmadığını düşünmesi ve enfeksiyonlardan korunmak için takılan maske yüzünden hastalığın bulaşıcı olduğunun düşünülmesi.

Toplumun her bireyinin, lösemili çocuklar ve ailelerinin karşılaştıkları sorunların çözümüne katkıda bulunmak için kendine “ben ne yapabilirim?” sorusunu sorması gerekir. Bu kapsamda;

  • Çeşitli kampanyalar düzenlenerek lösemili çocukların sorunlarını, ihtiyaçlarını duyurabilir; bu hususta yardımseverlerin çözüm için harekete geçmeleri sağlanabilir,
  • Kan, trombosit ve kemik iliği bağışında bulunulabilir,
  • İş yerlerinde yardım çalışmaları için gündem oluşturulabilir,
  • Lösemi hastalığının toplumsal bilgilendirme ve bilinçlendirme amaçlı seminer, konferans, panel vb. düzenlenebilir ve/ veya düzenlenenlere destek verilebilir,
  • Medyada konu ile ilgili sağlık programları takip edilebilir,
  • İlgili derneklerin sitelerine web sitenizden link verilebilir.

Çağın gerektirdiği sağlıklı ve mutlu yaşam koşullarını ancak geleceğimiz olan çocuklarımızla yakalayabiliriz. Onları dökülen saçlarıyla değil, ışıldayan gözlerine bakarak anlamaya ve anlatmaya çalışmalıyız. Çünkü her çocuk özeldir.


02-11-201802-11-201802-11-2018

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 02.11.2018 - Güncelleme: 02.11.2018 21:27 - Görüntülenme: 293
  Beğen | 12  kişi beğendi